Rychlá pomoc a úleva při:
- nepříjemném zápachu
- svědění
- neobvyklém výtoku
O vaginálních infekcích
Vaginální ekosystém
je přirozené osídlení pochvy bakteriemi. Jedná se nejčastěji o speciální (vaginální – přizpůsobené životu ve vagině) kmeny laktobacilů, které produkují kyselinu mléčnou a tím snižují kyselost (pH) vaginálního prostředí (čímž vytvářejí podmínky nehostinné pro „nepřátelské“ bakterie). Vaginální laktobacily dále vyrábějí peroxid vodíku, který chrání jak před rozmnožením anaerobních „nepřátelských“ bakterií, tak kvasinek (původci mykóz). Laktobacily si vytvářejí na své buněčné stěně bakteriociny, látky, které brzdí růst jiných bakterií.
Vaginální laktobacily
Vaginální laktobacily jsou laktobacily uzpůsobené životu ve vagině. Vynikají (kromě tvorby kyseliny mléčné, peroxidu vodíku a bakteriocinů) schopností adherovat („přilepit se“) k povrchu pochvy a tím znemožnit adhezi jiných bakterií. Všude na světě dominují podkmeny čtyř základních kmenů: L. crispatus, L. gasseri, L. jensenii a L. iners – proti těmto specialistům nemají žádní střevní nebo potravní (jogurt, apod) laktobacilové žádnou šanci.
Vaginální infekce
se obvykle vyznačují neobvyklým výtokem (=fluor), svěděním nebo pálením, zarudnutím a někdy bolestivou souloží. Dvě jasně nejčastější jsou bakteriální vaginóza (vyniká „rybím“ zápachem) a kvasinková mykóza (vyniká silným svěděním a tvarohovitým výtokem). Lehčí infekce lze potlačit volně prodejnými prostředky – laktobacily, výplachy nebo antimykotiky, těžší je nutno léčit ve spolupráci s lékařem. Vždy je velmi vhodné po přeléčení (tedy po eliminaci „nepřátelských“ bakterií) napomoci obnově vaginálního ekosystému vpravením „přátelských“ vaginálních bakterií (GYNIMUN).